"Самоосъзнатостта се е превърнала в най-новата модерна дума в мениджмънта и има основателна причина за това. Изследванията сочат, че когато виждаме себе си ясно, сме по-уверени и по-креативни. Вземаме по-добри решения, изграждаме по-силни взаимоотношения и общуваме по-ефективно. По-малко вероятно е да лъжем, мамим и крадем. По-добри сме в работата и ни повишават по-често. Освен това сме по-ефективни лидери с по-удовлетворени служители и с по-високи приходи за компаниите.

Екип от учени и Таша Еврих, организационен психолог и екзекутивен коуч, провели мащабно проучване за самоосъзнатост, включващо 5000 участници, което изследва какво всъщност е самоосъзнатост, защо имаме нужда от нея и как да я развием.

Проучването разкрива много изненадващи препятствия, митове и истини за това какво е самоосъзнатост и какво е необходимо, за да я усъвършенстваме. Въпреки че повечето смятат, че са самоосъзнати, това е наистина рядко срещано качество: само 10-15% от участниците наистина покривали критериите. Има три неща, които се открояват в резултатите и могат да послужат за практически насоки за лидерите как да започнат да виждат себе си по-ясно.

1. Има два типа самоосъзнатост.
- вътрешна самоосъзнатост
- външна самоосъзнатост
...
2. Опитът и властта пречат на самоосъзнатостта.
Противно на общоприетото схващане, изследванията показват, че хората не винаги се учат от опита и знаейки, че сме много опитни в дадена област, може да ни възпрепятства да търсим неудобни факти за себе си, които поставят под въпрос предложенията, които вече имаме за себе си.
...
3. Самоанализът невинаги подобрява самоосъзнатостта.
Едно от най-изненадващите открития на изследването е, че хората, които се самоанализират, са по-малко осъзнати и по-малко удовлетворени от работата си.
Проблемът със самоанализа е, че повечето хора не го правят правилно. Причината е, че най-често задаваният въпрос, с който се опитваме да разберем емоциите и поведението си, е “Защо?”. А ние просто нямаме достъп до много несъзнателни мисли, чувства и мотиви, които търсим. И затова си измисляме отговори, които звучат правдоподобно, но често са грешни. Преценките ни са основани на предубеждения, които рядко подлагаме под съмнение."
...
Източник: https://nlpbulgaria.bg/news/какво-е-самоосъзнатост-и-как-да-я-разви/
Автор: НЛП България
"Самоосъзнатостта се е превърнала в най-новата модерна дума в мениджмънта и има основателна причина за това. Изследванията сочат, че когато виждаме себе си ясно, сме по-уверени и по-креативни. Вземаме по-добри решения, изграждаме по-силни взаимоотношения и общуваме по-ефективно. По-малко вероятно е да лъжем, мамим и крадем. По-добри сме в работата и ни повишават по-често. Освен това сме по-ефективни лидери с по-удовлетворени служители и с по-високи приходи за компаниите. Екип от учени и Таша Еврих, организационен психолог и екзекутивен коуч, провели мащабно проучване за самоосъзнатост, включващо 5000 участници, което изследва какво всъщност е самоосъзнатост, защо имаме нужда от нея и как да я развием. Проучването разкрива много изненадващи препятствия, митове и истини за това какво е самоосъзнатост и какво е необходимо, за да я усъвършенстваме. Въпреки че повечето смятат, че са самоосъзнати, това е наистина рядко срещано качество: само 10-15% от участниците наистина покривали критериите. Има три неща, които се открояват в резултатите и могат да послужат за практически насоки за лидерите как да започнат да виждат себе си по-ясно. 1. Има два типа самоосъзнатост. - вътрешна самоосъзнатост - външна самоосъзнатост ... 2. Опитът и властта пречат на самоосъзнатостта. Противно на общоприетото схващане, изследванията показват, че хората не винаги се учат от опита и знаейки, че сме много опитни в дадена област, може да ни възпрепятства да търсим неудобни факти за себе си, които поставят под въпрос предложенията, които вече имаме за себе си. ... 3. Самоанализът невинаги подобрява самоосъзнатостта. Едно от най-изненадващите открития на изследването е, че хората, които се самоанализират, са по-малко осъзнати и по-малко удовлетворени от работата си. Проблемът със самоанализа е, че повечето хора не го правят правилно. Причината е, че най-често задаваният въпрос, с който се опитваме да разберем емоциите и поведението си, е “Защо?”. А ние просто нямаме достъп до много несъзнателни мисли, чувства и мотиви, които търсим. И затова си измисляме отговори, които звучат правдоподобно, но често са грешни. Преценките ни са основани на предубеждения, които рядко подлагаме под съмнение." ... Източник: https://nlpbulgaria.bg/news/какво-е-самоосъзнатост-и-как-да-я-разви/ Автор: НЛП България
0 Комментарии 0 Поделились 61 Просмотры